Decentraland

Fan Token Google News

Decentraland rehberi | 23 adımda Decentraland (MANA)

Decentraland serüvenine hazır mısınız? Bu yazımızda sizlere detaylı olarak Decentraland’ı anlatacağız, keşfetmeden önce, temel kavramı tanımak için önce sizlere en çok lazım olacak bilgileri öğrenmenizi öneririz. Genel bakış bölümünden başlayın, ardından NFT Plaza eğitimine göz atın. Bunları zaten yaptıysanız, tebrikler, başlamaya hazırsınız!

Decentraland’a başlarken

Decentraland’a konuk olarak bir göz atmaksa, Bu bağlantıya tıklayarak üye olarak devam etmeniz, öğrenmeniz ve kendinizi geliştirmeniz için daha yararlı olacaktır.

Ancak, herhangi bir sanal blockchain dünyasından en iyi deneyimi elde etmek için, önce ücretsiz bir dijital cüzdan olan MetaMask’ı tarayıcınıza indirip yüklemelisiniz. Bu kılavuzda Google Chrome tarayıcısını kullandığınız varsayılmaktadır.

MetaMask tarayıcı uzantısını indirin.

Bu yüklendikten sonra, konuk olarak sanal dünyaya girmeye hazırsınız.


Decentraland nedir?

Decentraland (MANA) 2017 yılında Esteban Ordano ve Ariel Meilich tarafından Decentraland için resmi web sitesi de başlatıldığında kuruldu. Decentraland, Ethereum ağında barındırılıyor ve insanların sanal haritanın bir parçasını temsil eden mantarsız bir belirteç olan LAND’i satın alabilecekleri bir sanal gerçeklik ekosistemini temsil ediyor.

Decentraland kullanıcıları, tüm topluluğun paylaştığı sanal bir gerçekliği işletmeye teşvik edilir. LAND, Decentraland sanal dünyasının bir parçası üzerindeki mülkiyeti temsil ederken, MANA sistemin yerel para birimidir ve topluluk üyeleri bunu pazarda LAND satın almak için kullanabilir. Decentraland yazılımı, diğer kullanıcılarla iletişim kurabilen ve dünya içi ödemeler, oyun oynama ve sanal içeriğin keyfini çıkarma gibi özelliklerden en iyi şekilde yararlanabilen kullanıcılara benzersiz bir deneyim sunar.

Gücün kullanıcıların ve MANA sahiplerinin elinde olduğu merkezi olmayan yönetişim yapısıyla Decentraland, kullanıcıların ekosistem üzerinde tam kontrol sahibi olduğu türünün ilk sanal platformudur.


Decentraland Avatar Oluşturma

Decentraland için bir kullanıcı adı ve avatar oluşturmak çok kolaydır. Yazının hemen altında gömülü eğitici videoyu takip etmenizi öneririz. Topluluğun bir üyesi tarafından oluşturulan videoda sizlerin; Mask kurulumu nasıl yapılır?, MetaMask cüzdana MANA, Ethereum nasıl aktaralır? Decentraland nasıl avatar satın alınır? Decentraland avatar fiyatı nedir? sorularını cevaplıyor.

Not: Avatar satın almak için maliyet 100 MANA + az miktarda Ethereum’dur.

Bir avatarı kaydetmek için şu bağlantıyı izleyin: https://avatars.decentraland.org/

Bu bölümdeki herhangi bir konuda yardıma ihtiyacınız varsa, topluluğa katılın ve sorunuzu sorun. Decentraland hakkında daha fazla bilgi için resmi web sitesini de ziyaret edebilirsiniz: decentraland.org.


Decentraland genel bakış

Alana göre, Decentraland tüm sanal blockchain dünyalarının (VBW) en büyüğüdür. Decentraland’ı benzersiz kılan şey, kullanıcılarına ait olması ve çalıştırılıyor olması ve merkezi bir sunucuda çalışmamasıdır.


Decentraland coin nedir?

Bunun yerine, tüm içerik dünyanın çeşitli bilgisayarlarında çalışan düğümlerde barındırılır ve bu da onu merkezi olmayan hale getirir. Bu, kapatılamayacağı ve blockchain’de sonsuza kadar var olacağı anlamına gelir.

 

Kuruluş: 2017.
Proje Kurucuları: Esteban Ordano, Ari Meilich.
Proje Liderleri: Decentraland Topluluğu (DAO).
Finansman: Ağustos 2017’de 26 Milyon Dolarlık ICO.
Ana Grafik Stili: Çizgi Film.
Platform Ana Odak Noktası: Oyun.
Dağıtılmış mı? Evet.
Sanal gerçeklik? Yok.
Arsa Alım ve Satın Almak yapılır mı? Evet.
Arazi Genişleilebilir mi? Hayır.
Bina Zorluğu: Kolay – Sürükleyip Bırakın veya Gelişmiş SDK.
Mobil Uyumluluk var mı? Hayır.
Harici Bağlantılara İzin Var mı? Evet.


Decentraland bölgesini keşfedin

Decentraland’a ilk kez ışınlandığında, Decentraland haritasının tam merkezinde, Central Plaza’dan başlayacaksınız. Bu ilk girişiniz ise, temel avatar işlevlerini kavramanıza ve plazanın etrafına yayılmış robotlarla konuşarak Decentraland hakkında daha fazla bilgi edinmenize yardımcı olmak için başlangıç noktası Central Plaza’ya bir göz atmalısınız.

 

Temel klavye işlevleri şunlardır:
WASD – Taşı.
V – Üçüncü Şahıs Görünümü.
B – İfadeler (Örnek: dans).
U – Kullanıcı arabirimini kaldır.
Boşuk Çubuğu – Atlama.
Enter – Sohbeti başlat.
Sekme Tuşu – Tam haritayı aç.

Sohbet Kutusu Komutları (Sohbet kutusuna yazın) şunlardır:
Işınlama – /goto xx,xx (Örnek: /goto 47, -110).
Işınlama İpucu – /goto crowd (sizi yoğun bölgelere götürür)
Kullanılabilir diğer tüm komutları listele – /help

Not: Decentraland’da uçmak mümkün değildir.

Herkes Decentraland’ı misafir olarak ziyaret edebilir. Bir avatar kaydetmeniz gerekmez. Ancak, önce Başlarken bölümümüzü okumanızı öneririz.


Decentraland haritası

Decentraland haritası hem özel LAND sahiplerinden hem de temalı topluluk bölgelerinden oluşur. Decentraland haritası, Genesis City’yi oluşturan 90.601 arazi parselinin tamamının yerini göstermektedir.

Decentraland harita ve renk anahtarı

Arsa (Koyu Gri) – Özel sektöre ait Arsa parselleri. Pazaryerinde satın alınıp satılabilir.
Semtler (Mor) – Özel sektöre ait temalı topluluklar. Satılık değil.
Plazalar (Büyük Yeşil Kareler) – Haritanın oyuncuların yeniden doğması ve yüksek ayak basmaları beklenen alanı. Plazalar satılık değildir.
Yollar (Açık Gri, Düz Çizgiler) – Yollar satılık değildir.


Decentraland Arazisi

Decentraland’ı ziyaret etmek ve tadını çıkarmak için arazi sahibi olmanıza gerek yok, ancak Decentraland’a yatırım yapmak ve inşa etmek istediğinize karar verirseniz, aşağıdaki bilgileri bilmelisiniz…

Her arazi parseli mantarsız bir belirteçtir (NFT, ERC 721), yani benzersizdir ve gerçek hayattaki fiziksel araziyle aynı şekilde dövülemez veya çoğaltılamaz.

Herkes istediği zaman, resmi Decentraland Marketplace’te veya Opensea üzerinden eşler arası arazi satın alabilir, satabilir veya kiralayabilir. Tüm işlemler Ethereum blok zincirinde gerçek sahiplik kanıtı olarak saklanır, bu nedenle bu arazi tokenı satın alınıp sahibi olduğunuzda, bu arazinin resmi ve tartışmasız sahibi olursunuz. Her Decentraland arazi tokenı, Decentraland haritasında belirli bir konumu temsil eden benzersiz koordinatlara sahiptir. Yollar, plazalar gibi popüler bölgelere yakınlık genellikle değerlerini belirler.

Haritadaki bitişik arazi parsellerine sahipseniz ve bağlıyorsanız, bu bir Mülk olarak adlandırılır ve sahibinin daha yüksek inşa etmesine izin eder. Decentraland ayrıca karada ipotek alma seçeneği de sunmaktadır. Bu konuda daha fazla bilgiyi burada bulabilirsiniz.

 

Arazi müzayedeleri: Tüm araziler başlangıçta açık artırmada satıldı. Melask Decentraland’da arazi satın almak ve satmak için gereklidir.

Toplam Arsa: 90.601 (43689 Özel Arsa Parsel, 33886 Semt Arsası, 9438 Yol, 3588 Plaza).
Her Arsa Boyutu: 16m x 16m kare boşluk (Daha önce 10m x 10m olan arsalar Şubat 2019’da değişti).
En Yüksek Satış (1 Arsa): 2.000.000 MANA (Kaynak).
Arsa Başına Ortalama Fiyat (ETH): Tıklayınız.
Metalith Tarafından Arsa Fiyat Endeksi: Tıklayınız.

Arsa Alım ve Satın İşlemleri
Resmi Decentraland Marketplace (Sadece MANA ile satın alın).
Opensea Marketplace (Ethereum veya MANA ile satın alma).


Decentraland’da inşa edin

Decentraland’da araziniz varsa, harika bir sahne oluşturmak hem kodlayıcılar hem de kodlayıcı olmayanlar için kolayca ulaşılabilir.

 

Başlangıç Seviyesi: Decentraland’da basit bir sahne oluşturmak için ‘Builder Tool‘ (Oluşturucu Aracı) ile başlamalısınız. Bu basit sürükle ve bırak editörü kodlama bilgisi gerektirmez, ancak güzel sahneler ve basit oyunlar oluşturmanıza izin verir. Hem statik hem de dinamik, kendi boş zamanlarınızda yaratıcı olabileceğiniz, önceden yapılmış modellerden oluşan genişleyen bir kütüphaneye sahiptir. Bağlantıya tıklayarak Decentraland Builder‘ı ziyaret edin.


Decentraland nasıl oynanır?

Yeni bir beceri öğrenmek veya mevcut becerilerinizi yedeklemek istiyorsanız, Decentraland Üniversitesi, kodlama veya 3D modelleme konusunda sıfır deneyiminiz olsa bile, Decentraland’da inşa etme konusunda gereken her şeyi anlatan ücretsiz ve kapsamlı bir video kursunu nftplazas.com sizler için oluşturdu. Bu bağlantıya tıklayarak ücretiz kursa katılabilirsiniz.

Gelişmiş Seviye: Typescript’te kodlama veya benzer bir kodlama dili hakkında bilginiz varsa Decentraland SDK’yı nasıl kullanacağınızı öğrenin. Yazılım Geliştirme Kiti, 3D modelleri Decentraland’a aktarmanın yanı sıra gelişmiş oyunları, uygulamaları, animasyonları ve çok daha fazlasını kodlamanızı sağlar. Olasılıklar gerçekten sonsuz. Decentraland SDK Belgeleri‘ne buradan ulaşabilirsiniz.

Dikkat edilmesi gereken noktalar:
Yapı Yüksekliği Sınırlamaları: 1 arazi = 20 metre. Mülkler değişir.
Yeraltında inşa etmek mümkün mü? Hayır.

 • Daha fazla Decentraland bina kaynağı için araçlar ve kaynaklar bölümünü ziyaret edin.
 • Bu iki araç kullanılarak oluşturulan diğer kreasyonlardan ilham almak için galeri bölümüne bakın.

Decentraland kripto para birimi

Resmi Para Birimi: Decentraland MANA Token (bilgi)

MANA belirteci Decentraland’ın yerel para birimidir. Bir kripto para birimidir (ERC 20) ve bir avatar, giyilebilir cihazlar, arazi ve oyun içi mal ve hizmetler satın almak için kullanılabilir. Ayrıca, önemli kararları ele alırken toplum oylarında da önemli bir rol oynar.

MANA sözleşmesi başlangıçta yılda %8’lik bir enflasyon oranı olacağını öngörmüştü, ancak bu, toplumun oylaması sonrasında %0′ a düşürüldü.

Token satışının ardından toplam MANA arzı 2.644.403.343 oldu. Mevcut resmi MANA arzını burada bulabilirsiniz: MANA Dashboard

Bir topluluk oylamasının ardından, bu artık bir arsa, avatar veya giyilebilir parsel her satıldığında %2,5 MANA pazar ücreti (yakılan ve tedarikten çıkarılan) nedeniyle sürekli azalan bir arzdır.

MANA yakma ve ilgili fiyatlar hakkında daha fazla bilgiyi burada bulabilirsiniz.

MANA belirteçleri (ERC-20) 4 şekilde satın alınabilir:

 1. Bittrex veya Binance gibi popüler kripto borsalarının çoğunda USD ($) ile satın alın.
 2. Resmi Decentraland Marketplace‘ten Ethereum ile satın alın.
 3. Uniswap‘tan Ethereum ile Satın Alın.
 4. CoinCloud ATM‘sinden USD ($) ile satın alın (yalnızca ABD).

Decentraland fiyatı nedir?

Mana kripto piyasasının geri kalanı gibi değişken olduğu için Decentraland fiyatı sık sık değişikliklere tabidir. MANA fiyatı, proje haberleri ve gelişmeleri, piyasa duyarlılığı, borsalardaki kripto para birimi akışı ve genel olarak ekonomi gibi birçok geleneksel faktörden etkilenir.


Mana coin kaç tl?

MANA’nın fiyatı da yanan mekanizmalardan ve Decentraland kullanıcılarının sayısından etkilenir. MANA şu anda toplam piyasa değerine göre tüm kripto para birimleri arasında 40 numarada yer alıyor ve piyasa değeri 5.047.659.237 €’dur. 1.327.372.146 MANA’lık sirkülasyon arzına sahiptir.


Decentraland avatarları

Decentraland avatarı, sizi sanal dünyanın içinde temsil edecek özelleştirilebilir bir karakterdir. Esasen, bir avatara sahip olmak, herhangi bir web sitesinde bir kullanıcı adı / hesap kaydetmek gibidir. Decentraland’ı ziyaret etmek için bir avatara sahip olmanıza gerek yok, sadece konuk olarak giriş yapabilirsiniz. Daha fazla bilgi için Başlarken’e bakın veya önce avatarınızı nasıl kontrol ederek kontrol edebilirsiniz.

 

Keşfetmek İçin Kayıtlı Avatar: Hayır.
Kayıtlı Avatar Maliyeti: 100 MANA + Ethereum ücreti.
E-posta veya Dijital Cüzdan Başına Maksimum Avatar Sayısı: 1.
Kullanıcı Adı/Avatarı bir NFT mi? Evet.
Avatarımı ve kullanıcı adımı satabilir miyim? Evet.

Diğer Bilgiler:

 • Resmi pazardan veya Opensea pazarından satın alabileceğiniz Decentraland giyilebilir cihazlarla karakterinizi canlandırabilirsiniz.
 • Kayıtlı her avatar kullanıcı adının sahipliği bir NFT ile temsil edilir ve blockchain’e kaydedilir.
 • Kayıtlı kullanıcı adları resmi Decentraland pazarında satın alınıp satılabilir.
 • 100 MANA ücreti yakılır ve toplam döviz arzından çıkarılır.
 • Bir kullanıcı adı kaydederseniz, ancak daha sonra değiştirmeye karar verirseniz, önceki kullanıcı adınız başka birinin kaydolması için kullanılabilir hale gelir.
 • Bir avatarı kaydetmek için Metamask gereklidir.

Decentraland  Avatarlar hakkında Sıkça Sorulan Soruları görmek için buraya tıklayınız.


Decentraland aksesuarlar

Decentraland giyilebilir cihazlar, kendinizi ifade etmenin ve avatarınızı daha benzersiz hale getirmenin eğlenceli bir yoludur.

Decentraland giyilebilirleri, şapka, bot ve maskelerden süslü elbise kostümleri, bal kabağı kafaları ve raver gözlüklerle dolu olan her şekil ve boyutta gelir.

Ayrıca, tüm giyilebilir cihazlar NFT’lerdir ve kendi pazarlarına sahiptir, bu da açık pazarda alınıp satılabilecekleri anlamına gelir. Fiyatlar aynı ürün için değişebileceğinden, en iyi fırsatı elde etmek için alışveriş yapmak iyi bir fikirdir.

Basılan (oluşturulan) giyilebilir giysi miktarı geleneksel olarak fiyatı belirlemiştir. Giyilebilirlerin her biri mevcut miktara bağlı olarak aşağıdaki kategorilere ayrılır: Uncommon SwankyEpicLegendaryMythic.

Haziran 2021 itibarıyla, herkes artık kendi Decentraland giyilebilirlerini tasarlayabilir ve oluşturabilir. Bunları nasıl oluşturacağınız hakkında daha fazla bilgiyi buraya tıklayarak bulabilirsiniz. Oluşturulduktan sonra, tasarımınız basılmayacak, bunun yerine onay için bir Küratörlük Komitesi’ne gönderilecektir. Onaylanırsa, giyilebilir ürünlerinizi basabileceksiniz ve daha sonra dünya içinde kullanıma veya açık pazarda satışa sunulacaktır.

Giyilebilir Ürün Başına Ortalama Fiyat: Tıklayınız.
Resmi Pazaryeri: (Sadece MANA ile satın alın).
Opensea Pazaryeri (Ethereum veya MANA ile satın alma).


Decentraland galeri

Bu galeri, başlamadan ve keşfetmeden önce size bu sanal blockchain dünyasının küçük bir tadını vermeyi amaçlamaktadır. Tüm içerikler NFT Plazas ve Decentraland topluluğu tarafından oluşturulmuştur.


Decentraland Topluluğu

Büyük, canlı ve misafirperver Decentraland topluluğu esas olarak resmi Discord’da yer almaktadır. Proje hakkında daha fazla bilgi edinmek, bağlantı kurmak ve sorularınızı / fikirlerinizi ortaya koymak için harika bir yerdir.

 

Resmi Decentraland Discord’a katılın
NFT Plazas Discord’a katılın

Decentraland ilerledikçe, topluluğun zamanla oraya göç etmesi beklenir, ancak mevcut sınırlamalar nedeniyle Discord tercih edilen iletişim yöntemidir.

Liderlik
Decentraland ekibi başlangıçta Buenos Aires’te bulunuyordu, ancak şimdi, takım tamamen uzak ve dünyanın dört bir yanında bulunuyor.

Karar verme söz konusu olduğunda, decentraland DAO’da demokratik bir oylama yoluyla gelecekteki yöne karar veren artık toplumdur. MANA belirteci sahipliği, oy verme gücüne ağırlık eklemek için kullanılır. Ne kadar çok sahip olursan, sesin o kadar önemli olur.


Decentraland teknik gereksinimleri

Decentraland, tıpkı bir web sitesi gibi tamamen web tarayıcınızda çalışır, bu nedenle indirilecek bir yazılım yoktur. Windows için Google Chrome web tarayıcıyı ve Mac için Safari‘yi kullanmanızı öneririz.

Yazılım – Decentraland’ı ziyaret etmek için özel bir gereksinim veya yazılım gerekmez. Ancak, Decentraland deneyiminizi geliştirme hakkında bilgi edinmek için başlarken bölümümüzü okumanızı öneririz.

Donanım – Decentraland’ı keşfetmek için donanım gerekmez. Ancak, gecikmeyi önlemek için grafik kartınız ve internet bağlantınız ne kadar iyi olursa, deneyiminiz o kadar sorunsuz olur.


Decentraland teknik inceleme

Decentraland teknik inceleme 2017 yılında oluşturuldu ve Decentraland için orijinal vizyonu özetliyor. Her iddialı projede olduğu gibi, planlar ve geliştirme zaman içinde değişti, ancak orijinal tekliften gelen temel fikirler devam ediyor.

Tamamen merkezi olmayan bir sanal dünya her zaman amaç olmuştur ve proje ekibi bunu başarmak için iyi bir rotadadır.

Resmi Decentraland teknik incelemesini buradan indirebilirsiniz.


Decentraland yol haritası

Decentraland yol haritası, takip etmesi kolay ve sindirilebilir bir formatta düzenlenmiştir. Trello’da barındırılan bu şirket, geliştirme ekibinin şu anda üzerinde çalıştığı, Canlı, Yakında, Sonraki ve Gelecek bölümlere ayrılmış kapsamlı bir listeyle topluluğu güncel tutuyor.

Resmi Decentraland yol haritasını görüntülemek için tıklayın.

Yaklaşan gelişmeler arasında bir büyükelçi programı, çeşitli destekleyici uygulamalar, dünya içi ticaret ve çok daha fazlası yer alıyor.

Yeni sürümleri düştükçe takip etmenin iyi bir yolu, resmi Decentraland twitter hesabını takip etmektir.


Decentraland haber kaynakları

Decentraland haberlerini ve ilerlemesini takip etmek için, hafta boyunca tüm makalelerimize genel bir bakış elde etmek için haftalık bültenimize katılmak iyi bir fikirdir. Daha fazla güvenilir içerik için aşağıdaki kaynakları öneririz:


Decentraland araçları ve Kaynakları

Decentraland’ı desteklemeye yardımcı olmak için hem topluluk tarafından bağımsız olarak oluşturulan ekstra araçların ve bilgi kaynaklarının hem de bazı ilgili çevrim içi kaynakların bir listesi aşağıda verilmiştir.

Arazi ve Para Birimi Araçları:

 • NonFungible – Decentraland Land piyasa tarihi.
 • MyDCL – Arazi satışlarının canlı piyasa verileri ve geçmişi.
 • Metalith – Arsa fiyat endeksi.
 • MANA Dashboard – Canlı para birimi tedarik verileri ve yanık oranı.
 • DCLNodes – Dünyada canlı trafik sayaçları.
 • Map View – Harita Görünümü, Kuş bakışı bir görünümden decentraland haritası.

Geliştirici Araçları:

 • Sketchfab – Decentraland için uygun 3D Modeller.
 • Google Poly – Decentraland için uygun 3D Modeller.
 • Blender – Ücretsiz 3D Modelleme yazılımı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir