McDonald's NFT

Fan Token Google News

McDonald’s NFT koleksiyonunu piyasaya sürdü, işte detaylar

McDonald’s NFT koleksiyonuna artan ilgi değiştirilemez tokenlerin (NFT) popülaritesinin bir kanıtıdır. McDonald’s, McRib’leri Kasım 2021’de bir NFT olarak piyasaya sürdüğünde, karışık tepkiler aldı. Bazıları şaşırırken bazıları da heyecanlandı. Ancak McDonald’s’ın hamlesi çoğu kişi tarafından yenilikçi bir adım olarak görüldü ve kesinlikle başarılı bir proje başlattığını söyleyebiliriz.

2021’in başlarında, Taco Bell kendi NFT koleksiyonunu, Rarible’da NFTacoBells’i piyasaya sürdü. Meksika gıda zincirindeki NFT’ler, ticaret platformunda piyasaya sürüldükten sonra 30 dakika içinde satıldı. Bunun ardından Burger King, Eylül 2021’de NFT platformu Sweet ile ortaklık kurduğunda kendi NFT koleksiyonunu da piyasaya sürdü.

McDonald’s NFT koleksiyonuna geri dönersek, hamburger devinin NFT tutkunları için neler hazırladığını öğrenelim.

McDonald’s NFT koleksiyonu hakkında neler biliniyor?

McDonald’s USA, McRib sandviçinin Amerikan pazarında lansmanını kutlayan NFT koleksiyonunu piyasaya sürdü. Sınırlı sayıda üretilen NFT koleksiyonu satışa sunulmadı, bir şans hediyesi olarak dağıtılacağı açıklandı. Hediye, NFT lansman yarışmasına katılan 10 şanslı müşteriye verildi. Ayrıca, katılımcıların koleksiyonu almaya hazır bir NFT cüzdanına sahip olmaları ve lansman sırasında 18 yaşından büyük olmaları gerekiyordu.

McDonald’s NFT’nin tanıtım kampanyasına katılım oldukça basitti. Kullanıcılar 1 Kasım – 7 Kasım 2021 tarihleri ​​arasında resmi McDonald’s Twitter hesabını takip etmek ve markanın davet tweetini retweet etmeleri gerekiyordu. NFT lansmanı vesilesiyle marka şu açıklamayı yaptı:
“McRib NFT’lerimiz neredeyse McRib’in kendisi kadar şımarık ve bunları 1 Kasım’dan itibaren Twitter’da web sitesinde birkaç şanslı hayrana veriyoruz.”

McRibs NFT’yi başlatma hamlesi, McDonald’s’ın McRibs’e hizmet veren ve burger çılgınlığına hitap eden mağazaları takip eden bir uygulama başlatmasından bir yıl sonra geldi.

McDonald's NFT Collection
McDonald’s NFT Koleksiyonu

Müşteriler Nasıl Yanıt Verdi?

McDonald’s NFT lansmanı başarının tüm unsurlarına sahipti. İyi bir pazar hakimiyetine sahip, yeni bir alana giren, tüm yaş gruplarına hitap eden eski bir marka olduğu aşikar. Ancak, tek aksilik, bu NFT’lerin satışa hazır olmamasıydı.

Bu, birçok kişiye boş proje gibi görünebilirdi, ancak diğer yandan, NFT’lerin giderek artan değeri bu düşüncenin aksini ispatladı.Ek olarak, McDonald’s NFT koleksiyonu, lansmanında saygın bir miktar hype toplamayı başardı. 69 milyon dolara satılan ‘Everydays: The First 5,000 Days’ de dahil olmak üzere NFT çalışmalarının çoğuyla ünlü olan sanatçı Mike Winkelmann, diğer adıyla Beeple, McDonald’s NFT’nin arkasındaki tantanaya katıldı ve heyecanını Twitter üzerinden dile getirdi.

Bununla birlikte, kullanıcılardan biri tarafından, Ethereum blok zincirine dayanan NFT koleksiyonunun kendisine bağlı bir ırkçı hakaret olduğu gözlemlendi. Bu, NFT ve kripto meraklıları ve markalar arasında oldukça geçerli bir noktayı gündeme getirdi.

Markalar, NFT fanfaresine hevesle katılırken, ekosistemin içerdiği tehlikeleri ve potansiyel tehditleri de fark etmelidirler.

Başka bir McDonald’s NFT’si Gelecek mi?

NFT pazarına giren gıda markaları oldukça yenilikçi ve bazıları için biraz şüpheci. McDonald’s NFT koleksiyonunun bize gösterdiği şey, markaların NFT pazarına girmeye istekli oldukları ve bunu şimdi yapmak istedikleridir.

Birçok uzman, NFT’lerin hayranlar ve düzenli müşteriler arasında marka sadakatini artırma gücüne sahip olduğuna inanıyor. Üstelik, tıpkı daha yeni yenilikler gibi, birçokları için bu sadece ‘trendde kalmanın’ bir yolu olabilir.

Bununla birlikte, geçmişte markaların internet ve sosyal medya gibi teknolojileri nasıl benimsediği ve faydalarından nasıl yararlandığı göz önüne alındığında, NFT’lerin ‘Bir sonraki büyük adım’ olma konusunda benzer bir şansı var. Bununla birlikte, NFT’lerin arkasındaki kıtlık ve nadirlik faktörü, markaların müşterileriyle etkileşime girmesi ve öne çıkması için yeni bir yol olarak ona hala bir miktar avantaj sağlayacaktır.

Fast food markalarının genç Z kuşağının elindeki görünümü ve ilgi alanları ile McDonald’s gibi fast food markaları onlara daha yeni ürünler sunma şansını kaçırmayacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir