Socios fan token

Fan Token Google News

Socios ile taraftarlar karşı karşıya! Kripto para futbolu ele geçirecek mi?

Kripto para birimlerinin futbola hızlı bir şekilde girmesi, kulüpleriyle olan ilişkilerinin spekülatörler tarafından ele geçirileceğinden veya dolandırıcılıklara karşı savunmasız bırakılacağından korkan İngiliz taraftarlar arasında alarma neden oluyor.

Eleştirmenler, kulüplerin ve birlikte çalıştıkları kripto oyuncularının, henüz düzenlenmemiş alternatif bir finans dünyasına kapı açmaya yardımcı olurken, ilgili riskler hakkında çok az rehberlik veya uyarı sunduğunu söylüyor.

Bu endişelerin çoğu, değeri yükselen ve düşen taraftar tokenları çıkaran ve sahiplerinin kulüp meselelerinde oy kullanmalarına izin veren Socios adlı bir şirket etrafında toplanıyor. Tokenlerin bu yıl 200 milyon dolara yakın gelir elde ettiğini iddia eden Marsilya merkezli platform, “Taraftar katılım” aracı olarak adlandırdığı şeyi tanıtmak için en iyi futbol kulüpleriyle anlaşmalar imzaladı.
Socios, kendisini öncelikle bir kripto para ticareti uygulaması olarak pazarlamaz, ancak siteyi kullanmak için bir kripto para birimi (Chiliz adı verilir, genellikle $CHZ olarak yazılır) ticareti yapmanız gerekir. Socios’un oyundaki artan nüfuzu, 2021 yazında Lionel Messi’nin Paris Saint-Germain ile anlaşmasının olağandışı bir şey içereceği bildirildiğinde vurgulandı.

Kripto para ve taraftarlar arasında yaşanan çatışmanın sebebi ne?

Socios’un oyundaki varlığı ancak bu büyük gelişmelerden sonra büyüdü. Logosu ayrıca Inter Milan formasının ön tarafındadır. Futbol gazeteciliğinin en büyük isimlerinden biri olan Fabrizio Romano’nun “powered by Socios” adlı bir podcast’i de bulunuyor.

Ancak platformla ortak olan İngiliz Premier Ligi kulüplerinin destekçileri- Aston Villa, Leeds United, Everton, Arsenal ve Manchester City- platformla ilgili endişelerini dile getirdiler.

Futbolun ticari tarafını yazan bir yazar olan Martin Calladine şu şekilde bir açıklamada bulundu:

“Bu, kulüplerin yaptığı diğer ortaklık anlaşmalarından niteliksel olarak farklı. Ne oldukları konusunda açık sözlü değiller. Bu, bir kripto para birimini meşrulaştırmak için futbolu kullanan bir kripto işe alım işidir ve bu siteyi kullanan hayranların sofistike tüccarlar için kolay işaretler olduğundan endişeleniyorum.”

Socios yaptığı açıklamada, Sifted’e cevap niteliğinde şunları söyledi: “Ticari asla teşvik etmiyoruz veya teşvik etmeyeceğiz.”

Kripto sektörü, Birleşik Krallık’ta ve diğer birçok ülkede düzenlemeye tabi değildir ve bazıları dolandırıcılık olarak kullanıldığını hatırlatalım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir