NFT değeri nasıl hesaplanır?

Fan Token Google News

Bir NFT’nin değerini nasıl değerlendirilir?

Bir NFT’nin değerini değerlendirmek için sahiplik, yardımcı program, nadirlik ve sosyal kanıt gibi çeşitli faktörlere bakmayı düşünün.

Değerleme matrisini anlama; NFT değerlemenin nasıl değerlendirileceğiniz hakkında bir kural kitabı yoktur. Özel şirketleri veya hisseler gibi geleneksel yatırım araçlarını değerlendirmek için kullandığınız ölçümler NFT’ler için geçerli değildir. Bununla birlikte, NFT’ler için, tahminlerine bağlı olarak bir sonraki alıcının ne ödeyebileceğini tahmin etmek zordur.

Çoğu alıcı, NFT’lerin değerini mantıksal olarak tespit etme ve tekliflerini tahmine dayandıracak becerilere sahip değil. Satıcılar için de, tuttukları belirteçler için ne alacaklarını belirlemek zordur. NFTlerin değeri zaman içerisine, alıcıların ve satıcıların kontrolden yoksun olduğu algı tarafından yönlendirilir.

Bir örnek eve noktayı daha da iyi getirebilir. Bir sanat eseri NFT’leri belirli bir süre için büyük talep görüyor olabilir, olası alıcılar bunun nadir olduğunu varsayar ve yakın gelecekte değer elde etmeyi beklerler. Daha sonra, aniden, dijital görüntünün internette ücretsiz olarak mevcut olduğunu ve NFT için alıcı kalmayabileceğini keşfedebilirler.

NFT’lerin değerini belirleyen faktörler nelerdir?

Ünlü sanatçıların veya saygın varlıkların somut varlıklarıyla ilişkili belirteçlerin resim NFT’leri tanımlanmış değerlere sahip olabilir. Ancak çoğu durumda, yatırımcılar ve tüccarlar bir NFT’nin değerini belirlemekte zorlanırlar.

NFT koleksiyonu
Nadirliğe göre sıralanmış nft koleksiyonu

NFTlerin Nadirliği

Bir NFT’ye olan talep algılanan kıtlığıyla doğru orantılıdır, ancak bir NFT’nin ne kadar nadir olduğunu nasıl anlayabilirsiniz? Ünlü illüstratörlerin benzersiz sanat eserleri, birinci sınıf ünlüler tarafından basılan tokenlar gibi nadir NFT’lerin iyi örneklerini yapabilir. Bazı nadir oyun öğeleri de başarıyla bu kategori için çağırabilirsiniz. Nadirlik faktörü NFTlere içsel değer getirir.

Değişmez bir sahiplik kanıtı, NFT sahibine bir ayrım hissi ve daha sonra değer verir. Her gün The First 5000 Days by Beeple ve Jack Dorsey’in ilk NFT’si nadir bir unsura sahip NFT’lerin başlıca örnekleridir.

NFT’nin yararı

NFT projelerinin nasıl değerlendirileceğini bulmak için, yardımcı program önemli bir parametre olarak ortaya çıkar. NFT uygulamada 1 yardımcı programa sahip olması istenir. Örneğin, NFT’ler gayrimenkul, değerli metal ve hatta menkul kıymetleri tokenize etmek için kullanılabilir; sanal arazi veya oyun varlıklarını ve daha birçok şekilde temsil etmek. NFT dünyası hâlâ yeni bir aşamada ve olgunlaştıkça yeni yenilikçi kullanım örneklerinin ortaya çıkacağı kesin.

Basılmıştan hemen sonra, bir NFT doğal özelliklerinden değer çeker. Zamanla, değer temel alınan projenin yardımcı programına ve topluluk gücüne bağlı olarak tahakkuk eder. Projedeki sanal arazi arazilerine atıfta bulunan Decentraland NFTs, bu tür belirteçlerin mükemmel bir örneğidir.

NFT’nin somutluğu

Gerçek dünyadaki nesnelerle ilişkili NFT’ler bir somutluk unsuru çizer. Blockchain’lerde sahiplik değişmezliği ile kulüp, somutlukta anında bir değer yaratır. NFT’ler, sahiplik haklarının altını çizmek ve hileli faaliyet örneklerini ortadan kaldırmak için etkili bir şekilde kullanılabilir. NFT’lerin dahil oldukları projelerde pratik kullanımı, değerleri üzerinde bir rulmana sahiptir.

Somut değere sahip NFT’ler kısa vadeli ve uzun vadeli ticaret için mükemmel bir uyum sağlar. Biletler gibi bazı NFT’lerin son kullanma tarihleri olabilirken, gayrimenkulü temsil edenler gibi diğerleri zaman içinde daha fazla değer geliştirebilir.

NFT’nin birlikte çalışabilirlik uyumu

NFT değer teklifinde önemli bir faktör birlikte çalışabilirlik, yani belirteçleri farklı uygulamalarda kullanma yeteneğidir. Örneğin, aynı silah farklı oyunlarda kullanılabiliyorsa, tokenın değer tahakkuk etme şansı daha yüksektir. Çalgılar olmayan belirteçlerin farklı blok zincirlerinde nasıl çalıştığı her zaman işlemleri daha basit hale getirecektir.

Ancak, geliştiricilerin belirteçlerin kullanılabileceği geniş bir uygulama ağı oluşturması gerektiği için birlikte çalışabilirliği gerçekleştirmek zordur. Bir dizi çekici kullanım örneğinin NFT’nin birlikte çalışabilirliğini aşılamaya yardımcı olduğu. Geliştiricilerin izleyebileceği bir diğer strateji de, tokenlara sahip olan kişilere fayda sağlamak için diğer projelerle ortaklıklar geliştirmektir.

nft satışının sosyal kanıtı
nft satışının sosyal kanıtı

NFT Sosyal kanıtı

Bir NFT’nin arkasındaki projeyle ilişkili sosyal kanıt, NFT’nin değerini belirleyen belirleyici faktörlerden biridir. Twitter ve Instagram gibi sosyal medya platformlarında profillerini kontrol etmek, kabul edilebilirliklerini ölçmeye yardımcı olabilir. Eğer rakamlar düşükse, bu henüz kendileri için sağlam bir zemin oluşturamadıklarını gösterir.

Herhangi bir kişi veya proje ile ilk kez karşılaştığınızda, projenin etrafındaki insanlardan ipuçları alma doğal bir eğilim vardır. Sosyal kanıt, genel olarak insanların bir proje hakkında ne düşündüğünü ve bir karar vermede yardımcı olduğunu gösterir.
Sahiplik geçmişi

İhraççının ve bir NFT’nin önceki sahiplerinin kimliğinin değeri üzerinde bir etkisi vardır. Seçkin kişiler veya kurumsal kuruluşlar tarafından oluşturulan belirteçler, yüksek sahiplik geçmişi değerinden yararlanır. NFT’leri yayımlamak için güçlü marka değerine sahip kişi veya işletmelerle birlikte çalışarak NFT değer teklifini geliştirebilirsiniz.

Daha önce etkili kişiler tarafından tutulan NFT’leri yeniden satarak çekiş kazanmanın başka bir yoludur. Pazar yerleri ve satıcılar, basit bir izleme arayüzü sağlayarak alıcıların NFT’lerin önceki sahipleri hakkında bilgi bulmasına yardımcı olabilir. NFT ticaretinden eve iyi miktarda alan yatırımcıların adreslerini vurgulamak, alıcıların değerli içgörüler elde etmelerine yardımcı olacaktır.

NFT Likidite primi

Yüksek likidite NFTleri yüksek değer taşır. İkincil pazarlar, ERC veya BSC standart NFT’leri sürtünmesiz bir şekilde takas etmek için bir mekan sağlar ve alıcılara hemen erişim sağlar. Tüccarlar daha fazla likidite kolayca karlarını almalarına yardımcı olduğu için paralarını yüksek işlem hacmine sahip NFT kategorilerine koymayı tercih ediyor. Son derece sıvı bir NFT’nin, ilişkili platformun kapalı olması durumunda bile değerini koruması muhtemeldir.

Token ekonomisi artan katılımı vurgular ve daha sonra likidite NFT değer teklifini yukarı doğru itecektir. NFT’leri uzun süre boşta kalma konusunda amorti eden ve rekabetçi varlıkları teşvik eden yerleşik bir sistem, sağlam bir pazar oluşturmaya yardımcı olabilir. NFT pazarı büyüdükçe, varlıkların likiditesini destekleyecek sistemler devreye girecektir.

NFT Spekülasyonu

Spekülasyonların fiyat takdirinin arkasındaki katalizör haline geldiği zamanlar vardır, örneğin, CryptoKitty #18’in fiyatı Aralık 2017’de sadece üç gün içinde 9 ETH’den 253 ETH’ye kaymıştır. Bir düşünce çizgisi, değerlemenin iticilerinden biri olarak spekülasyonlara eleştirel bir şekilde karşı çıkarken, spekülasyon insanlara doğal olarak gelir ve pratik olarak ortadan kaldırılamaz.

Konvansiyonel finansal sistemde bile türev gibi araçlar spekülasyona dayanır. Bu ışıkta, spekülasyonların NFT ekosisteminin önemsiz olmayan bir bileşeni haline gelmesi sürpriz değildir. NFT öğelerinin fiyat performans grafikleri, projelerin altında yatan varlıklardaki değişiklikler ve hatta doğrudan kontrolünüzün ötesindeki olaylar spekülasyonları körükleyebilir ve NFT’lerin fiyatlarını yönlendirebilir.

NFT ekosisteminde sürekli değişim

NFT’ler sürekli evrim geçiren yeni bir ekosistemdir. NFT’lerin değerini etkileyen çeşitli faktörler hızla gelişmektedir ve doğruluğu artırmak için hepsini dikkate almanız gerekir. Dahası, değer genel olarak öznel bir kavramdır, ancak tartışmanın içsel değerle ilgili olduğunu iddia edebilirsiniz. Bu senaryoda, gelecekteki NFT değerini nasıl belirleyebileceğinizi çözmek daha da zorlaşır.

NFT’ler sonsuz olasılıklara sahip bir varlık sınıfı olduğundan, çok yönlülüklerinin istikrarlı bir şekilde büyüyeceğini ve çeşitli alt kategorilerde kazançlı fırsatların mevcut olacağını güvenle varsayabiliriz. NFT’lerin kullanım örneklerinin sayısı büyük bir hızla artmaktadır. NFTlerin oy hakları için bilet dağıtımı uygulamalarda kullanılabilir hale geliyor.

Bir NFT değer tahmincisini keşfederken, parlayan her şeyin elmas olmadığına dikkat etmeniz yeterlidir. Bu yüzden sabırlı olun ve bir karara varırken bir dizi faktörü dikkate alın. OpenSea gibi her şey dahil platformlardan Real Nifty gibi nişlere kadar her türlü NFT pazarının gündeme geldiği bir zamanda, durum tespitinizi yapmak ve bilinçli bir karar vermek özellikle önemli hale gelir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.