Taraftar tokenleri

Fan Token Google News

Taraftar tokenleri futbol kulüplerine milyonlar kazandırıyor

Avrupa’nın en iyi futbol kulüplerinin taraftar tokenleri sayesinde ekstra milyonlar kazandığını ortaya koyan raporlar ortaya çıktı.

Manchester City, Arsenal, Barcelona ve Juventus gibi kulüplerin socios.com uygulamasına kaydolduğu biliniyor. Bu uygulama aracılığıyla, taraftarların belirli kulüp kararlarına katılım karşılığında satın aldığı taraftar tokenleri kullanıyor. Raporlar, kulüplerin taraftar tokenleri satışlarından yaklaşık 204 milyon dolar kazandığını gösteriyor.

Ancak, hayranların ne satın aldıklarını tam olarak bilip bilmedikleri konusunda endişeler ve eleştiriler ortaya çıktı. Socios.com kurucusu Alexandre Dreyfus konu ile alakalı şu açıklamayı yaptı:

“En önemli amacımız şeffaf olmak ve önümüzdeki birkaç yıl içinde ne yaptığımızı ve nereye gideceğimizi anlamayan taraflarla iletişim kurmak. Herkese ne ile içlidışlı olduğumuzu öğretmek istiyoruz.”

Messi PSG
Messi PSG

Taraftar tokenleri ve Messi’nin hamlesi

Geçtiğimiz ayın başlarında, futbol süperstarı Lionel Messi, Barcelona’daki 20 yıllık görev süresine son vererek şok edici bir hamle yaptı. Kulübe ilk kez 2000 yılında bir genç olarak katılmıştı. 10 Ağustos’ta 34 yaşındaki oyuncu, taraftar tokenleri için socios.com’a kaydolan başka bir kulüp olan Fransız tarafı Paris Saint-Germain’e katıldı.

Messi’nin kulübe katılabileceği yönündeki spekülasyonların ortasında, Paris Saint-Germain’in taraftar tokeni PSG’nin değerinde önemli bir artışa sebep oldu. Daha spesifik olarak, token 5 Ağustos Perşembe günü 21,95 dolardan başladı ve takip eden dört gün boyunca fazlasıyla artış yaşadı.

Veriler, PSG’nin fiyatının daha da yükseldiğini, Messi’nin Fransa tarafında resmi olarak başladığı 10 Ağustos’ta yaklaşık 58 dolara çıktığını gösterdi. Bu açıklamanın ardından hayran tokeninin fiyatı tekrar 48 dolara düştü ve o zamandan beri istikrarlı bir şekilde düştü. Bu yazıyı yazarken ise PSG token, 27,02$ civarından işlem görmekte.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.